What do the people's deputies and why they avoid punishment

What do the people's deputies and why they avoid punishment

Яке покарання для народних обранців передбачено українським законодавством та як вони мають відповідати за свої вчинки – 24 каналу розповіли експерти

З 1 січня 2020 року в Україні набув чинності закон про скасування депутатської недоторканності. Раніше народних обранців не могли притягнути до кримінальної відповідальності, затримати чи заарештовувати без згоди Верховної Ради. І от, майже два роки, нардепи живуть за новим законом, але по факту мало що змінилося.

Карина Фанштейн, адвокат АО Credence, нагадала, що у законі "Про статус народного депутата України" сказано, що у своїй діяльності він повинен дотримуватися загальновизнаних норм моралі; завжди зберігати власну гідність, поважати честь і гідність інших народних депутатів, службових та посадових осіб і громадян; утримуватись від дій, заяв та вчинків, що компрометують його самого, виборців, Верховну Раду України, державу. Неприпустимим є використання народним обранцем свого депутатського мандата всупереч загальновизнаним нормам моралі, правам і свободам людини й громадянина, законним інтересам суспільства і держави.

«Як бачимо, з одного боку народні депутати зобов'язані дотримуватись норм моралі, зберігати гідність, поважати честь та гідність інших осіб, утримуватись від компрометуючих вчинків та висловів, проте дієвого механізму впливу на ту особу, яка це порушує, на цей час законодавство не містить»,– пояснила Фанштейн.

Вона додала, що законом України "Про Регламент Верховної Ради України" передбачається можливість позбавлення народного депутата права брати участь у пленарних засіданнях (до п'яти пленарних засідань), однак і це може бути застосовано тільки у разі, якщо народний депутат виголошує образливі слова на адресу іншого нардепа або депутатської фракції (депутатської групи) під час пленарних засідань. Також на пленарному засіданні Верховної Ради у разі вжиття образливих висловлювань, непристойних слів та заклику до незаконних дій, депутата може бути позбавлено права виступу на цьому засіданні.

«Проте, цей закон охоплює лише ті випадки, які стосуються дисципліни під час пленарних засідань та стосовно іншого народного депутата або депутатської фракції, й це ніяк не впливає на негідну поведінку народних депутатів в інших ситуаціях. Багато порушень етичних та моральних норм відбувається, в тому числі й через відсутність чітких норм поведінки та встановленої відповідальності за кожне з порушень», – уточнила Карина Фанштейн. За її словами, у світовому суспільстві існують різні підходи до регулювання питань щодо відповідальності депутатів за порушення норм моралі, етичних норм та вчинення компрометуючих вчинків. Враховуючи, що депутатами мають бути високоморальні особи, виходячи з їхнього статусу, завдань, повноважень, в деяких країнах у якості відповідальності за порушення етичних норм можуть бути застосовані й високі штрафи й дострокове припинення повноважень депутата.