What is wrong with copyright protection in Ukraine

What is wrong with copyright protection in Ukraine

В Україні давно існує проблема з авторськими правами. Ті закони, що існують наразі, просто не працюють і вже багато років ситуація залишається неконтрольованою. Особливо це помітно за сплатою роялті, адже ці гроші зазвичай не доходять до музикантів, зависаючи десь на руках у невідомих колекторських фірм.

Нещодавно авторська спільнота, концертний, ресторанний, медіа та шоу-бізнес об'єдналися, щоб подолати кризу зі сплати роялті за використання музики. Вони говорять, що в Україні досі не вирішили проблему виплат роялті для авторів, виконавців та інших правовласників. Учасники музичної індустрії прагнуть, аби реформа авторського права відбулася. Користувачі музики готові сплачувати роялті за умови прозорих тарифів та належного контролю діяльності організацій колективного управління. А держава має гарантувати, щоб роялті законно виплачувалися через організації колективного управління (ОКУ) належним авторам та виконавцям.
 
Каріна Фанштейн, адвокатка АО CREDENCE, зазначила, що Україна залишається однією з країн, де дуже розвинене "піратство". Це шкодить як конкретним особам, права яких порушуються, так і економіці країни в цілому, та суттєво впливає на міжнародні взаємовідносини.

Згідно з даними Спеціального звіту 301 Офісу торгового представника США, оприлюдненого у квітні 2021 року (щорічного огляду стану захисту прав інтелектуальної власності), Україна перебуває у Списку пріоритетного спостереження (Priority Watch List – перелік країн, в яких відсутні достатньо ефективні заходи захисту інтелектуальної власності), поряд з Аргентиною, Чилі, Китаєм, Індією, Індонезією та іншими.

Проте у звіті відзначені й деякі позитивні моменти, зокрема те, що Україна робить кроки для вдосконалення системи колективного управління майновими правами суб'єктів авторського права.

Ця система на сьогодні ще не відповідає сучасній світовій практиці, та є недосконалою, проте все ж таки свідчить про певний прогрес. Потрібні законодавчі зміни у сфері захисту авторського права, але, крім приведення законодавства до сучасних реалій, потрібно запровадити й певну культуру використання авторських прав. На цей час більшість громадян України навіть не здогадуються, що використовуючи інформацію, фотографії та інші об'єкти авторського права, порушують чиїсь авторські права,– наголосила Фанштейн.

Вона додала, що є якась загальна думка, якщо є доступ, автоматично це може використовуватися як завгодно. Необхідно це змінювати та проводити роботу з громадськістю. Зміна свідомості, в тому числі може стати й каталізатором законодавчих змін.

За матеріалами: