Остаточне рішення щодо суддів ВСУ прийматиме Верховна Рада

Остаточне рішення щодо суддів ВСУ прийматиме Верховна Рада

Олег Татаров, адвокат, керуючий партнер АО CREDENCE

Що означає рішення Конституційного суду України щодо Верховного суду України для судової системи? Що буде з Верховним судом та його рішеннями за минулі роки? Яка доля судової реформи з урахуванням останніх рішень КСУ?

Повний текст рішення КСУ прибрав багато питань та домислів. Як це часто буває, документ виписаний неоднозначно та дає простір для маневру. Та звичайно ж, рішення винесено з оглядкою на політичну кон'юнктуру. Адже його можна було прийняти ще в 2016 році, але чомусь на досить прості висновки знадобилося майже чотири роки.

Головне що всіх турбує, чи поставило рішення КСУ під сумнів легітимність прийнятих ВС рішень? Ні, рішення залишаться в силі. Адже сутність оскарження - це швидше питання матеріальні, в частині рівності у виплатах при виході у відставку та пенсіях суддів ВСУ попереднього складу та новопризначених суддів ВС.

Що стосується судової реформи загалом, то винесене рішення глобальною мірою на неї не вплине. Верховний суд залишиться в тому ж складі. Але, рішення КСУ, дає можливість тим суддям Верховного суду України, які відмовилися проходити конкурс, оскаржити своє звільнення. В той же час з тексту рішення не випливає, що вони можуть автоматично стати суддями сьогоднішнього ВС, адже подібний механізм може бути визначений лише законом.

Тобто, КСУ прийняття остаточного рішення віддав на розсуд Верховній Раді України, яка й повинна визначити місце та статус суддів ВСУ шляхом внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».