Limitation of the amount of pension or refusal to recalculate

Limitation of the amount of pension or refusal to recalculate

Василь Фаринник, керуючий партнер Адвокатського об’єднання Credence
 
Питання пенсійного забезпечення будуть актуальними завжди. Власне, як і проблеми, що виникають у більшості пенсіонерів під час оформлення чи переоформлення виплат.
 
Як свідчить адвокатська практика, найбільше питань з обрахування пенсій та їх виплат мають колишні співробітники органів внутрішніх справ та інші  особи, пенсія яким призначена на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
 
Зокрема йдеться про:
 
Зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення для розрахунку пенсії.

Коли вам призначали пенсію, її розмір розраховувався виходячи з 90 відсотків вашого грошового забезпечення, що було передбачено законодавством, чинним на момент призначення пенсії.
Надалі Пенсійний фонд раптом перерахував Вашу пенсію виходячи вже не з 90, а з 70-ти відсотків грошового забезпечення, посилаючись на зміни у законодавстві.
Такий підхід є помилковим, оскільки в такому випадку має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент саме призначення пенсії, а не на момент її перерахунку. Це підтверджує стала практика  Верховного Суду.
 
Обмеження розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.

Коли розмір вашої пенсії з урахуванням грошового забезпечення перевищує десять прожиткових мінімумів, Пенсійний фонд обмежує її розмір, посилаючись на положення статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою, начебто, передбачений максимальний розмір пенсії. 
Але з кінця 2016 року це обмеження пенсії втратило чинність, оскільки визнано Конституційним Судом таким, що не відповідає Конституції України, а тому не може застосовуватись до пенсій.
 
Відмова в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

Коли Ви отримали в МВС нову довідку про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення, а потім звертаєтесь до пенсійного фонду із заявою, в якій просите перерахувати пенсію відповідно до нової довідки, часто пенсійний фонд відмовляє Вам в цьому або взагалі ігнорує Вашу заяву. 
Така практика пенсійного фонду набула системного характеру без виключень, хоча й не має законодавчого підґрунтя, а лише затримує на деякий час перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок.
 
Відмова у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення.

Коли відбуваються підвищення розміру грошового забезпечення поліцейських, МВС часто відмовляє пенсіонерам у видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Аналогічна ситуація може трапитися, коли Ви вважаєте, що у довідці зазначена некоректна інформація щодо вашого грошового забезпечення – відсутні певні складові такого забезпечення (надбавки, доплати тощо) чи їх розмір менше, ніж має бути, чи невірно прирівняно посаду поліцейського до посади, яку Ви обіймали на момент звільнення з органів внутрішніх справ. 
В цьому випадку слід зазначити, що кожна ситуація індивідуальна, тому варто ретельно перевіряти, чи дійсно підвищилося грошове забезпечення відповідно до чинного законодавства та чи передбачено законом включення певних складових до складу такого забезпечення.

У всіх цих ситуаціях можна зобов’язати пенсійний фонд перерахувати пенсію, а МВС видати нову довідку про розмір грошового забезпечення. Але, на жаль, лише в судовому порядку.
 
Для цього знадобиться допомога професійного адвоката, адже отримання бажаного результату залежить, перш за все, від правильного формулювання позовних вимог та законодавчих підстав таких вимог. Це підтверджує позитивна судова практика АО Credence та десятки виконаних судових рішень, ухвалених на користь пенсіонерів.