Карантин та самоізоляція: що потрібно знати

Карантин та самоізоляція: що потрібно знати

Василь ФАРИННИК, старший партнер АО «CREDENCE», адвокат

Вісім областей - Закарпатська, Волинська, Харківська,  Івано-Франківська, Львівська, Вінницькій, Одеська,  Чернігівська та Київ -  станом на 20 липня не готові послаблювати карантин на тлі поширення коронавірусу. А карантин, як звісно, означає деякі обмеження прав громадян.
 
Юристи: дискусійне питання 
 
Що стосується відсутності надзвичайного чи воєнного стану в Україні, як передумови обмеження прав громадян, то це питання на цей час є доволі дискусійним. Частина юристів з посиланням на статтю 64 Конституції України зазначає, що конституційні права можуть бути обмежені виключно у випадку введення надзвичайного або воєнного стану. В Україні надзвичайний чи воєнний стан не введено. Такої позиції, зокрема, дотримуються судді Верховного Суду, які звернулися до Конституційного Суду України з відповідним конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) ряду положень постанов Кабміну щодо  запобіганню,  поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19. Інша частина юристів з посиланням на статтю 33 Конституцію обґрунтовує, що свобода пересування може бути обмежена законами України, а Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачає як обсервацію, так і самоізоляцію осіб.
Але в будь-якому випадку, до визнання відповідних положень Закону та Постанови неконституційними, органи державної влади (зокрема, поліція та суди) будуть ними керуватися.
 
Обсервація та самоізоляція
 
Обсервацію та самоізоляцію відносять до протиепідемічних заходів, направлених на запобігання поширенню COVID-19 на території України. Можливість здійснення обсервації та самоізоляції передбачена також Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб».
 
Особи, які перетинають державний кордон України, мають обрати один з двох варіантів:
1. Госпіталізація до спеціалізованих обсерваторів (ізоляторів).
2. 14-денна самоізоляція за місцем проживання для осіб, які погодились проходити її з використанням електронного сервісу «Дій вдома» (далі – застосунок).
 
NB! Обсервація, самоізоляція особи у зв'язку з перетином державного кордону або пунктів в'їзду на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та виїзду з них припиняється у разі одержання негативного результату тестування на COVID-19 методом ПЛР, який проведено після перетину державного кордону або зазначених пунктів. На безкоштовні тести мають право громадяни,  у яких є симптоми захворювання (нежить, підвищена температура, тощо), або вони були  у контакті з хворими. Для усіх інших громадян, хто добровільно хоче  пройти тестування, ця процедура є платною.
Отже, щоб припинити процедуру самоізоляції або обсервації необхідно пройти тестування та отримати негативний результат.
 
«Дій вдома»: контроль за дотриманням самоізоляції
 
Якщо особа обирає самоізоляцію із застосунком «Дій вдома», вона має підтвердити це рішення під час проходження паспортного контролю, зокрема спочатку повідомити свій номер телефону та адресу місця самоізоляції для фіксації в інформаційній системи Державної прикордонної служби, після чого показати екран свого телефону з активним застосунком «Дій вдома» працівнику Державної прикордонної служби.
Якщо особа не встановила застосунок «Дій Вдома», то вона має бути спрямована до обсерватора (ізолятора) відповідно до встановленої процедури.
 
Самоізоляція з «Дій Вдома» вважається активною, якщо номер телефону доступний протягом усіх 14 днів самоізоляції.
Підтверджувати прибуття за адресою самоізоляції та надсилати фото потрібно лише після прибуття до місця ізоляції, адже в момент надсилання фото також фіксується геолокація особи. Вона має співпадати з тією, що особа зазначила під час авторизації у застосунку. Коли особа підтвердить прибуття до місця самоізоляції, адреса якої була вказана при перетині кордону, вона має зробити та надіслати своє фото через відповідну функцію у застосунку.

Перше фото, яке зроблене під час авторизації у застосунку, буде вважатися еталонним. Саме з ним в подальшому штучний інтелект буде порівнювати наступні фото, тому варто зробити його якісно та фотографувати саме обличчя.
Після того, як користувач зробить своє еталонне фото, відкриється основний екран у застосунку з лічильником днів до кінця карантину. Відлік починається з 14 днів
Контроль дотримання самоізоляції з «Дій вдома» відбувається за допомогою регулярних повідомлень у застосунку в довільні проміжки часу протягом дня та перевірки відповідності фотографії обличчя особи еталонній фотографії, зробленій під час встановлення мобільного застосунку, і геолокації мобільного телефона в момент фотографування.

У разі отримання повідомлення громадянину необхідно протягом 15 хвилин за допомогою застосунку зробити фото свого обличчя на фоні навколишнього середовища, тому варто тримати свій смартфон завжди поруч. Повідомлення у нічний час турбувати не будуть. Як правило, повідомлення надходять з 09:00 до 22:00.
Особи, які проходять самоізоляцію, зобов'язані постійно перебувати у визначеному ними місці самоізоляції, утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими спільно проживають.
 
 Особам, які потребують самоізоляції, щодо яких здійснюється поточний контроль за допомогою мобільного додатка, дозволяється:

- двічі на день вигулювати домашніх тварин протягом не більше ніж однієї години на добу за умови використання засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів без клапана видиху або медичних масок без клапана видиху;
- відвідування місць торгівлі продуктами харчування, засобами гігієни, лікарськими засобами, медичними виробами, які розміщені на відстані не більше ніж 2 кілометри від місця самоізоляції, щодня протягом двох годин на добу за умови використання засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів без клапана видиху або медичних масок без клапана видиху.
 
Якщо особа не надсилає фото, надає фото іншої особи або геолокація особи не збігається з локацією місця ізоляції?
 
В такому випадку верифікація вважається неуспішною. Тому застосунок надсилає ще одне сповіщення про необхідність зробити фотопідтвердження перебування у місці самоізоляції.
Якщо особа після п’ятого попередження не надсилає фото, застосунок автоматично формує та надсилає повідомлення про неуспішну верифікацію до Національної поліції. Таке повідомлення включає прізвище, ім’я та по батькові особи, адресу проходження самоізоляції та номер телефону.
При цьому надсилання повідомлення до органів Національної поліції не є окремою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину.

NB! Якщо особа не може пройти верифікацію через технічні проблеми із застосунком (наприклад, це може бути відсутність зв’язку із сервером, технічні роботи, відсутність зв’язку із інтернетом за місцем самоізоляції при його фактичній справності, тощо), то в цьому випадку рекомендуємо звертатися до служби технічної підтримки застосунку шляхом звернення на адресу електронної пошти розробника застосунку: support@thedigital.gov.ua, або у чат-бот у Facebook Messenger за посиланням m.me/diia.gov.ua (останній спосіб є більш оперативним). Також за наступною адресою https://chat.diia.gov.ua/ можна перейти до інших чат-ботів у Telegram та Viber.
Верифікація також буде неуспішна, якщо застосунок видалять, або телефон, зареєстрований у застосунку, не буде активним.
Після завершення 14-денної самоізоляції у застосунку стає активною кнопка «Вийти» та користувач може вийти із застосунку і за бажанням видалити його.
 
Відповідальність у  разі порушення режиму самоізоляції
 
Представники Національної поліції перевіряють дотримання самоізоляції візитом представників до місця проходження особою самоізоляції, можуть попередньо здійснити контрольний дзвінок.

У випадку, якщо порушення самоізоляції підтверджується, представники Національної поліції можуть притягти особу до відповідальності згідно з чинним законодавством:

Адміністративна відповідальність за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення: порушення правил щодо карантину людей тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 грн. - 34 000 грн.) і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 000 грн. - 170 000 грн.).

Кримінальна відповідальність за ст. 325 Кримінального кодексу України порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням карається штрафом від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 грн. - 51 000 грн.) або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням чи позбавленням волі на строк до трьох років. Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років (ст. 325 Кримінального кодексу України).