The verification of vaccination certificates in crowded places and in transport has been announced

The verification of vaccination certificates in crowded places and in transport has been announced

Сергій Головко, адвокат АО Credence

Наразі анонсовано обов’язкову перевірку сертифікатів вакцинації в місцях скупчення людей та у транспорті. Треба розуміти, що це не новий вид карантинного обмеження, а запровадження контрольних заходів, направлених на перевірку фактичного дотримання вже наявних карантинних вимог.

Щодо конституційності та загальної відповідності закону цього контролю, то тут треба виходити з наступного.Конституцією та законами України передбачено неприпустимість збирання конфіденційної інформації, до якої віднесено, зокрема, інформацію про стан здоров’я громадянина. Таке збирання дозволено лише у визначених законом випадках.  Основами законодавства України про охорону здоров’я визначено перелік інформації про стан здоров’я. Фактично така інформація стосується наявного у людини захворювання і зводиться до:

- інформації про факт звернення за медичною допомогою,
- діагнозу пацієнта,
- результатів його медичного обстеження,
- застосованих методів лікування.
 
Чи можна віднести інформацію про факт здійснення чи нездійснення людиною профілактичного щеплення до інформації про стан здоров’я – питання відкрите. Адже профілактичні щеплення направлені на запобігання хворобі, якої ще нема, а отже їх неможна однозначно тлумачити як інформацію про стан здоров’я згідно наведених вище Основ законодавства про охорону здоров’я.
 
Тобто, якщо примусова вакцинація в Україні за наявного законодавчого регулювання – незаконна, то запровадження заходів перевірки самого факту вакцинації в умовах карантину мають певні законодавчі обґрунтування.
 
Враховуючи наведене, а також той факт, що навіть Конституція та профільні закони все ж дозволяють збирання та використання конфіденційної інформації представниками органів державної влади у певних випадках, зокрема в інтересах національної безпеки, ми рекомендуємо виконувати вимоги поліції щодо пред’явлення наявних сертифікатів. Тим більше, що така практика відповідає загальноєвропейській практиці держав, в яких наразі гостро стоїть епідеміологічна проблема.